Home >> Festivals >> Short+Sweet Sydney Theatre Festival 2024
1 Jun 2024 to 3 Aug 2024
21 Jun 2024 to 7 Jul 2024
29 Aug 2024 to 22 Sep 2024
When
Thursday, February 15, 2024 to Sunday, May 5, 2024
Where
Turner Hall
19 Mary Ann St, Ultimo NSW 2007
SYDNEY NSW 2000
Australia
Connect with this festival

Short+Sweet Sydney Theatre Festival 2024

SHORT+SWEET
THE BIGGEST LITTLE FESTIVAL IN THE WORLD

 

2024 GALA FINALS

Sat 4  May at 7:30pm & Sunday 6 May at 6:30pm | Buy Tickets Now

2024 GALA FINALISTS

ON QUEUE (Week 1)
Written by Morey Norkin / Directed by Kathryn Stewart

THREE SIDES TO EVERY STORY (Week 3)
Written by Sally Bartley / Directed by Dan Maher

KILL YOUR DARLINGS (Week 4)
Written & Directed by Laurent Auclair

MAIN CHARACTER ENERGY (Week 5)
Written & Directed by Freia Kirkaldy

BLIND DATE (Week 6)
Written by Ken Levine / Directed by Hollie Meyer

PRICK (Week 7)
Written by Gina Cohen / Directed by Jeremy Godwin

BRAVE PEOPLE (Week 8)
Written by Allan Staples / Directed by Kai Paynter

And from our Semi-Finals...

AND IN THE END 
WILDCARD Final Winner / Week 3
Written and directed by Frank Leggett 

A THING OF HOPE 
CREWCUT FINALS - JUDGES CHOICE / Week 6
Written by Geraldine Marcellino / directed by Brea Macey

MASK 
CREWCUT FINALS - AUDIENCE CHOICE / Week 4
Written by Adam Szudrich / Directed by Gina Cohen

SEEDS IN YOUR POCKET 
PEOPLES CHOICE FINALS - JUDGES CHOICE / Week 1
Written and directed by Fiona Leonard

SHAKESPEARE WHERE ART THOU 
PEOPLES CHOICE FINALS - AUDIENCE CHOICE / Week 3
Written and directed by 
Paulene Turner

FOUR BEATS TO A BAR 
FESTIVAL DIRECTOR SELECTION / Week 7
Written and directed by 
Lisa Kelaher

MAKING THE WORLD BETTER PLACETEN-MINUTES AT A TIME

Festival enquiries, please contact our Festival Director Luke Berman at luke.berman@shortandsweet.org
 

2024 SEASON DATES
Week 1 | 15 - 18 February
Week 3  |  29 February - 3 March

Week 4  |  7 - 10 March
Week 5  |  14 – 17 March

Week 6  |  28 - 31 March
Week 7
  |   4 – 6 April
Week 8  |  18  – 21 April

 

-----------------
FESTIVAL FINALS SERIES
-----------------

PEOPLES CHOICE SHOWCASE - SEMI FINAL 
(2 performances)

Saturday 27 April at 7:30pm 
& Sunday 28 April at 6:30pm
 

CREW CUT FINAL -  SEMI FINAL 
(2 performances)

Friday 26 April at 7:30pm 
& Sunday 28 April at 2:00pm
 

WILDCARD FINAL - JUDGES SEMI FINAL 
(2 performances)
Thursday 25 April at 7:30pm 
& Saturday 27 April at 2:00pm

-----------------

GALA FINAL   4 - 5 May
Sat 4  May at 7:30pm
& Sunday 6 May at 6:30pm
Buy Tickets Now

-----------------

 

 

Principal Festival Partners

This festival hasn't posted any news articles yet.

Thank you for your interest in submitting an independent production for Short+Sweet Sydney 2024

If you have a production burning to get on stage, this is the venue for you! 

Independent Theatre Companies (ITCs) may pitch their ten minute production using this form. You don't have to be an established organisation - we love to see new creative groups form and grow from this... read more

WEEK 8

  1. 18 - 21 April

    7:30pm Thursday, Friday and Saturday & 6:30pm Sunday

    at TURNER HALL - TAFE Ultimo

    19 Mary Ann St Ultimo

    BUY TICKETS TO WEEK 8 HERE


    THE PLAYS:

    Changing, Engaging, Ageing written by Maz Goldrick, directed by Darrell Hoffman


    The Wrong Heart written by Steve Wheat, directed by Omer Aiaz


    About Felicia written by Bronwyn Elsmore, directed by Owen Gill


    Bricks written and directed by David Obrien


    Brave People written by Allan Staples, directed by Kai Paynter

    Smoke and Mirrors written by Xeno Nemos, directed by Reena Akhtar


    Transcendent Love written by Skye Paez, directed by Nita Wolf


    Coming To Town written by Keith Whalen, directed by Deniz Gursoy


    Just Christmas written by Trish Koutrodimos, directed by Jacob Macri


    A Brief History of Me written by Phil Sanders, directed by Benjamin La


     


FINALS

  1. Here are the plays that are currently through to our Semi Final series and our Gala Final.

     


    GALA FINALISTS

    Gala Finalist plays are made up of the winners of each of our performance weeks (Judges Choice) and each of our three semi-finals.


    GALA FINALISTS


    ON QUEUE (Week 1)

    Written by Morey Norkin / Directed by Kathryn Stewart

    THREE SIDES TO EVERY STORY (Week 3)

    Written by Sally Bartley / Directed by Dan Maher

    KILL YOUR DARLINGS (Week 4)

    Written & Directed by Laurent Auclair

    MAIN CHARACTER ENERGY (Week 5)

    Written & Directed by Freia Kirkaldy

    BLIND DATE (Week 6)

    Written by Ken Levine / Directed by Hollie Meyer

    PRICK (Week 7)

    Written by Gina Cohen / Directed by Jeremy Godwin

    BRAVE PEOPLE (Week 8)

    Written by Allan Staples / Directed by Kai Paynter

    AND IN THE END (WILDCARD Final Winner / Week 3)

    Written and directed by Frank Leggett 

    A THING OF HOPE (CREWCUT FINALS - JUDGES CHOICE / Week 6)

    Written by Geraldine Marcellino / directed by Brea Macey

    MASK (CREWCUT FINALS - AUDIENCE CHOICE / Week 4)

    Written by Adam Szudrich / Directed by Gina Cohen

    SEEDS IN YOUR POCKET (PEOPLES CHOICE FINALS - JUDGES CHOICE / Week 1)

    Written and directed by Fiona Leonard

    SHAKESPEARE WHERE ART THOU (PEOPLES CHOICE FINALS - AUDIENCE CHOICE / Week 3)

    Written and directed by 
    Paulene Turner

    FOUR BEATS TO A BAR (FESTIVAL DIRECTOR SELECTION / Week 7)

    Written and directed by 
    Lisa Kelaher


    -------------------


    PEOPLES CHOICE SHOWCASE (Semi Final)

    There's A Fly In My Soup (Week 1)

    Blossoms (Week 1)

    Seeds In Your Pocket (Week 1)

    Shakespeare Where Art Thou (Week 3)

    Superstar  (Week 4)

    A Criminal Mind (Week 5)

    Under Eureka (Week 6)

    Four Beats to a Bar (Week 7)

    Synthetic (Week 7)

    + Peoples Choice Winner Week 8


     


    CREW CUT FINAL (Semi Final)

    My Life As A Shark (Week 3)

    Mask (Week 4)

    Hers (Week 4)

    The Medium (Week 5)

    A Thing of Hope (Week 6)

    The Last Cuppa (Week 7)

    + Crew Cut Winner Week 8


     


    WILDCARD FINAL (Weekly Judges Runner Up)

    TBC  (Week 1)

    And In the End  (Week 3)

    Bilateral  (Week 4)

    Lost in the Desert (Week 4)

    Disconnected (Week 5)

    Take the Test (Week 6)

    Mrs Jones (Week 6)

    Bottle For a Special Occasion (Week 7)

    + Wildcard Entry From Week 8

     


PRODUCTION TEAM

  1. SYDNEY TEAM


    Luke Berman | Festival Director 

    Email: luke.berman@shortandsweet.org


    Bee Louise Pike | Stage Manager W8 & Finals

    Email: bee@blackboxtheatre.org.org


    Romy Teperson | Stage Manager


    Karen Ways | Producer


    Ben Johnston | Technical Supervisor


    Geoff Sirmai | Festival Publicist

    Email: geoff@sirmai.com.au


    Lola Carlton | Deputy Stage Manager


    Ian Mcsorly | Production Assistant


     


    SHORT+SWEET HQ


    Mark Cleary | Artistic Director

    mark@shortandsweet.org


    Vee Malnar | Literary Manager


    Luke Berman | International Coordinator


     


WEEK 1

  1. 15 - 18 February

    7:30pm Thursday, Friday and Saturday & 6:30pm Sunday

    at TURNER HALL - TAFE Ultimo

    19 Mary Ann St Ultimo


    THE PLAYS:


    There's a Fly in my Soup written by Chris Naylor, directed by William Rogut


    The Pact written by Angharad Thompson Rees, directed by Lachlan Mckwilliam


    Grace written by Wendy Gough Soroka, directed by PJ Collins


    On Queue written by Morey Norkin, directed by Kathryn Stewart


    Late for School written by Iain Moss directed by Frank Leggett


    Heartbreaker written by Melissa Gravitis, directed by Adelaide Tustian


    Dining In written by Jen Vandenbroek, directed by Bella Wellstead


    Seeds In Your Pocket written and directed by Fiona Leonard directed by Fiona Leonard


    Blossoms written by Di Mifsud, directed by Graham Yates


     


WEEK 3

  1. 29 February - 3 March

    7:30pm Thursday, Friday and Saturday & 6:30pm Sunday

    at TURNER HALL - TAFE Ultimo

    19 Mary Ann St Ultimo


    THE PLAYS:


    Bianca's Right of Reply written by Elizabeth Newman, directed by Chantal Harrison


    Grandmother's House written by Mark Loewenstern, directed by Elizabeth Newman


    Three Sides To Every Story written by Sally Bartley, directed by Dan Maher


    Boarding Pass written by Robert Luxford, directed by Neil Moulang


    My Younger Self written by Wayne Timms, directed by Chantal Harrison


    And In The End written and directed by by Frank Leggett


    Audience Participation written by Andrew Thomson, directed by Felix Carlyle


    The Wolves written by Corinne Sennitt directed by Damian Asher


    My Life as a Shark written and directed by by Eric Nash


    Duke and Angelina written by Judith Duncan directed by Haki Crisden


    Shakespeare Where Art Thou? written by Paulene Turner


WEEK 4

  1. 7 - 10 March 

    7:30pm Thursday, Friday and Saturday & 6:30pm Sunday

    at TURNER HALL - TAFE Ultimo

    19 Mary Ann St Ultimo

     


     


    THE PLAYS:

    Mask written by Adam Szudrich, directed by Gina Cohen

    Hers written by Kirrily Annalise, directed by Brett Joachim

    Bruno Saw the Doctor written by Cary Pepper, directed by Ash Barb Winter

    Desserted! written by Sallyanne Moonga, directed Jonathan Solomon

    Working written and directed by Gregory Thorsby

    Love and Knots written by Riley Marnell, directed by Craig Bulmer

    Superstar written and directed by Jyotsna Jyoti

    Bilateral written by Ian McSorley, directed by James Balian

    Lost in the Desert written by Carmen Saarelaht, directed by Luke Dal Santo

    Kill Your Darlings written and directed by Laurent Auclair


     


WEEK 5

  1. 14 - 17 March 

    7:30pm Thursday, Friday and Saturday & 6:30pm Sunday

    at TURNER HALL - TAFE Ultimo

    19 Mary Ann St Ultimo

    BUY TICKETS TO WEEK 5 HERE


    THE PLAYS:


    The Medium written by Jonathan Solomon, directed by Robin Queree


    A Criminal Mind written by Paula Armstrong, directed by Tyler Smith


    Is Devon Manufactured written by Ray Coyne, directed by Jasmine Karam


    Man to Man written and directed by Vivien Thompson,


    Disconnected written by Ruth Fingret, directed by Garreth Cruckshank


    Main Character Energy written and directed by Freia Kirkaldy 


    Break A Leg written by Nita Wolf, directed by Stephen Carnell


WEEK 6

  1. 28 - 31 March 

    7:30pm Thursday, Friday and Saturday & 6:30pm Sunday

    at TURNER HALL - TAFE Ultimo

    19 Mary Ann St Ultimo

    BUY TICKETS TO WEEK 6 HERE


    THE PLAYS:

    Bannana Girl written and directed by Paris Rose 


    Leadership Challenge written by Simon Tonkin, directed by Cindy Giang


    Who Dunnit? written by Frances Bowick, directed by Chloe Singleton


    Under Eureka written by Adrian Hallam, directed by Daniel Mackenzie


    Blind Date written by Ken Levine, directed by Hollie Meyer


    Mrs Jones written by Glenn Levett, directed by Chris Snell


    Take the Test written by Cindy Neilson, directed by Elyse Zouroudis

    A Thing of Hope written by Geraldine Marcellino, self-directed by Brea Macey


WEEK 7

  1. 4 - 6 April

    7:30pm Thursday Friday

    Saturday Double - 2pm and 7:30pm (final performance)

    at TURNER HALL - TAFE Ultimo

    19 Mary Ann St Ultimo

    BUY TICKETS TO WEEK 7 HERE


    The Last Cuppa written and directed by Allan West 


    Bottle for a Special Occasion written by William Kovacsik, directed by David Brown


    Prick written by Gina Cohen, directed by Jeremy Godwin


    Four Beats to a Bar written and directed by Lisa Kelaher 


    Entwined written by Nola Bartolo, directed by Wilfred Roach


    Synthetic written and directed by Stephen Larkman


    Jump written by Suzy Wilds, directed by Josefin Glaadh


    Dream Wedding written by Kyle Thompson Oliver Madeline, directed by Usrula Dauenhauer 


    The Anonymous Ms.J. written by Balarka Banerjee, directed by Aidan O'donnell


    The Reading of the Will written by Amanda Lay, directed by Deborah Kearns

    Growing Pains written by Chantal Harrison, directed by Jasmin Shojai